Kolejna odsłona polonistycznej innowacji pedagogicznej
W II półroczu pracownia polonistyczna nr 211 ciągle zmieniała wystrój.
Dzięki uczniom klasy 4g stała się na chwilę portalem do cudownej krainy Narnii. Dzieci, biorące udział w tajemniczo brzmiącym „Projekcie szafa”, wykonały piękne szafy. Oglądając je i czytając informacje w nich umieszczone, przenosiliśmy się w magiczny świat powieści
C. Lewisa.
Innym razem nasza sala zamieniła się w niezwykłą akademię pana Kleksa. Uczniowie wzięli udział w lekcji kleksografii i tworzyli barwne prace. Niestety pan Kleks nie miał aparatu, więc dziecięce dzieła, którymi zapełniła się sala lekcyjna, pozostają tylko w domowych archiwach czwartoklasistów. Najważniejsze, że te zajęcia sprawiły uczniom naprawdę dużo radości.
Ponadto, dzięki moim najmłodszym uczniom, mogliśmy zapoznać się z ich ulubionymi potrawami, a także skosztować smakołyków przygotowanych według tajnych, domowych przepisów. To była doprawdy pyszna lekcja!
Podziwialiśmy też niesamowite efekty wyobraźni młodych twórców. W pracowni polonistycznej powstała galeria domowych potworów, które milusińscy musieli dokładnie opisać i narysować. Bogata wyobraźnia była również potrzebna do wykonania nowych komiksowych przygód Kajka i Kokosza.
Dzięki uczniom klas 8a i 8b mogliśmy zadumać się nad ludzkim losem i pomyśleć
o tym, co w życiu liczy się naprawdę. Na podstawie książki „Mały Książę” uczniowie stworzyli bowiem plakaty z aforyzmami. Wybrali z lektury swoje ulubione złote myśli, następnie zapisali je w ozdobny sposób na plakacie i zilustrowali. Mam nadzieję, że prace umieszczone na tablicy przy pracowni polonistycznej niejednego skłoniły do refleksji.
Ósmoklasiści pozwolili nam również powrócić do przeszłości i przypomnieć sobie świat bohaterów epopei „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. Barwny świat litewskiej szlachty został uwieczniony na stronach lapbooków eksponowanych w pracowni.
W badaczy przeszłości zamienili się też uczniowie klas 6b i 6e tworząc makietę strony internetowej na temat średniowiecznego rycerstwa.
Szóstoklasiści zaprosili nas również do niesamowitej krainy Hobbitów. Ich projekt zakładał stworzenie pudełka lekturowego. W ten sposób powstały pudełkowe domki mieszkańców Shire – a w nich znalazło się wszystko to, co kojarzyło się uczniom z przygodami głównego bohatera powieści fantasy – Bilbo Bagginsa.
I oto właśnie zakończył się, ten pełen polonistycznych przygód z lekturami, rok szkolny! Teraz uczniów czekają – mam nadzieję – niezwykłe wakacje. Odpoczywajcie Kochani, odkrywajcie nieznane, przeżywajcie ciekawe przygody i … wracajcie na lekcje polskiego pełni nowych sił i nowych, niepowtarzalnych pomysłów.
Katarzyna Mączyńska
Narnia - szafa
Karta z książki kucharskiej
Mały Książę
Pan Tadeusz
Średniowieczni rycerze
Hobbit