Solidarni w Światowym Dniu Zespołu Downa.
Samorząd Uczniowski klas 4-8 zwrócił uwagę na zwiększenie świadomości na temat osób z Zespołem Downa oraz promowanie ich praw do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Zaznaczyliśmy swoją solidarność zakładając skarpetki nie do pary. W wydarzeniu wzięła udział młodsza i starsza część społeczności szkolnej.
Pani M. Książek przygotowała garść informacji związanych z tych dniem:
„Tak! To już jutro, w piątek, 21 marca: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa! Wypada (jak co roku) w pierwszy dzień wiosny. Budzi się przyroda i budzi się nasza świadomość, że wokół nas są osoby, które mają trudniejszy strat i więcej przeszkód do pokonania, które potrzebują większego, długofalowego wsparcia, a wśród nich są osoby z przyklejonym w 21 parze chromosomów - dodatkowym, trzecim chromosomem; OSOBY z trisomią 21, tj. OSOBY z ZESPOŁEM DOWNA.
Dla przypomnienia: 21 para chromosomów, a w rzeczywistości trisomia chromosomów = 21 dzień trzeciego miesiąca w roku =21 marca I WSZYSTKO JASNE!
W tym roku polecam 4- minutowy klip (4:00 min.) do utworu Możesz wszystko ( Tabb SoundnGrace), który przygotowali uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Stanisława Kostki w Płońsku w klipie z okazji obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa: https://liblink.pl/NK4b1y8AeA
Przy dźwiękach profesjonalnie wykonanego utworu, możemy zobaczyć różnorodne zajęcia w ośrodku, miejscu gdzie uczą i bawią się razem osoby, które nie własnego wyboru mają ... o 1 chromosom więcej.
Dlaczego warto znaleźć na to czas? Bo warto pokazać naszym uczniom, że KAŻDY JESTWYJĄTKOWY! Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa są kolorowe skarpetki - nie do pary; odmienne i wyjątkowe - każda na swój sposób; tak jak osoby z zespołem Downa. Dlatego w ogłoszeniu będzie zachęta, aby przyszły jutro do szkoły - w różnych skarpetkach i wzięły udział w Skarpetkowym Wyzwaniu.
Mała Garstka Extra Wiedzy: Zespół Downa został opisany po raz pierwszy w 1862 roku przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa; to od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia. Jednak dopiero 100 lat później, w 1959 roku francuski lekarz i genetyk Jérôme Lejeune odkrył u pacjentów z klinicznymi objawami tego schorzenia, obecność dodatkowego chromosomu (trisomię), który później został zidentyfikowany jako chromosom 21.
Pozdrawiam i dobrego dnia!
Małgorzata Książek”
W czasie przerwy wysłuchaliśmy poleconego utworu, dodatkowo powstała papierowa galeria malowanych skarpetek.
Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji - było nas naprawdę duuuużo😊
PS.W akcji brali również udział uczniowie, którzy tego dnia mieli zaplanowane wcześniej wycieczki klasowe.
Samorząd Uczniowski.